Poruka predsjednika Zajednice saveza osoba s invaliditetom (SOIH-a) povodom 3. prosinca – Međunarodnog dana osoba s invaliditetom
Protekle dvije godine svjedočimo još neravnopravnijem položaju osoba s invaliditetom u društvu. Naime, COVID-19 ogolio je prepreke i nejednakosti s kojima se suočava preko pola milijuna osoba s invaliditetom u RH. Osobe s invaliditetom pogođene su nepovoljnim zdravstvenim, društvenim i gospodarskim učincima pandemije koja pojačava nejednakosti i proizvodi nove prijetnje.
Inkluzivni odgovor na COVID-19 i oporavak od pandemije traži vodstvo samih osoba s invaliditetom, stvaranje partnerstva, borbu protiv nepravde i diskriminacije, pristup novim tehnologijama i jačanje institucija kako bi se stvorio inkluzivniji, pristupačniji i održiviji svijet nakon COVID-19. Upravo na to se odnosi i ovogodišnja tema Međunarodnog dana osoba s invaliditetom "Vođenje i sudjelovanje osoba s invaliditetom prema inkluzivnom, dostupnom i održivom svijetu nakon COVID-19", a koja je u skladu s paradigmom osoba s invaliditetom "Ništa o nama, bez nas!" i ukazuje na potrebu da se osobe s invaliditetom uključe u sve razgovore, partnerstva, oblike suradnje i razvoj politika. Također, inkluzija je glavni prioritet i Programa održivog razvoja do 2030. u kojemu se naglašava ne samo obveza da nitko ne bude izostavljen već i dogovor da se dopre najprije do onih u najvećoj potrebi.
Stvaranju budućnosti u kojoj su svi uključeni zasigurno će doprinijeti i nova strategija - Unija ravnopravnosti: Strategija o pravima osoba s invaliditetom za razdoblje 2021.–2030. u kojoj se ističe nužnost poštivanja i provođenja načela Konvencije UN-a o pravima osoba s invaliditetom i Programa održivog razvoja do 2030. te reforme javnih politika na globalnoj razini kako bi one postale uključivije i kako bi osigurale da prava svih osoba, a posebno prava osoba s invaliditetom, ostanu temelj odgovora na pandemiju bolesti COVID-19 i globalnog oporavka.
Primjena novog Nacionalnog plana izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom od 2021. do 2027. godine koji je u procesu donošenja pruža smjernice za usklađivanje politika djelovanja vezanih uz zaštitu prava osoba s invaliditetom u raznim područjima života i djelovanja te pripadajućeg Akcijskog plana izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom od 2021. do 2024. godine doprinijet će stvaranju inkluzivnije zajednice.
U iščekivanju smo pozitivnih promjena koje će osobama s invaliditetom donijeti i za 2023. godinu najavljeni Zakon o inkluzivnom dodatku i Zakon o osobnim pomagačima na kojima je pokret osoba s invaliditetom inzistirao prethodnih godina. Oba zakona pridonijet će značajnom unapređenju položaja osoba s invaliditetom.
Međunarodni dan osoba s invaliditetom prilika je da se ukaže na teškoće u svakodnevnom životu osoba s invaliditetom, ali i da se podsjetimo kako su osobe s invaliditetom i njihovi predstavnici bili i ostali pokretači promjena politika invaliditeta diljem svijeta. Stoga ovu godinu završavamo jedinstvenim stavom pokreta osoba s invaliditetom vezanim za najavljene izmjene Zakona o socijalnoj skrbi koje će, bude li usvojen, nepravedno zakinuti osobe s invaliditetom, doprinijeti daljnjem porastu njihova siromaštva te izolaciji, marginalizaciji i isključivanju iz društva i tržišta rada.
Potrebni su nam svi, uključujući osobe s invaliditetom, na brodu kako bismo postigli ciljeve održivog razvoja. Diljem svijeta osobe s invaliditetom i njihove reprezentativne organizacije poduzimaju akciju kako bi realizirali poziv: „Ništa o nama, bez nas“.
Na ovaj Međunarodni dan osoba s invaliditetom pozivamo Vladu, predstavnike jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i ostale dionike da pridonesu potpunoj primjeni Konvencije o pravima osoba s invaliditetom, povećaju dostupnost i uklone pravne,
društvene, ekonomske i druge prepreke, uz aktivno uključivanje osoba s invaliditetom i njihovih reprezentativnih udruga.
Zorislav Bobuš, predsjednik SOIH-a
Povijest Međunarodnog dana osoba s invaliditetom potječe iz davne 1956. godine:
Dana 8. kolovoza 1956. godine u rudniku ugljena Bois du Casier u Belgiji planuo je požar na dubini od 975 metara u kojem su stradala 262 rudara. Razlozi nesreće bili su zastarjela oprema i slaba osposobljenost za rad osoblja, nakon čega su uvedeni postroženi sigurnosni propisi. Ta se nesreća pamti kao rudarska nesreća s najvećim brojem ljudskih žrtava u nekom rudniku ugljena.
U spomen na taj događaj određeno je i obilježavanje Međunarodnog dana osoba s invaliditetom. Do 1992. godine taj se Dan obilježavao 21. ožujka, a za cilj je imao postizanje boljeg razumijevanja problema invaliditeta u široj društvenoj zajednici te ostvarenja svih prava koje osobe s invaliditetom imaju, kao i njihove potpune uključenosti u društvo u kojem žive.
Odlukom Opće skupštine Ujedinjenih naroda, donesenom u listopadu 1992. godine, kao Međunarodni dana osoba s invaliditetom proglašen je 3. prosinca. Komisija za ljudska prava Ujedninjenih naroda pozvala je zemlje članice da ističu obilježavanje 3. prosinca s ciljem postizanja punog i jednakog uživanja ljudskih prava i sudjelovanja osoba s invaliditetom u društvu.
Svake se godine Međunarodni dan osoba s invaliditetom obilježava drugom temom, a dosadašnje teme bile su:
Vodstvo i sudjelovanje osoba s invaliditetom prema uključivom, dostupnom i održivom svijetu nakon bolesti COVID-19 (2021.)
Izgraditi bolje: prema svijetu s uključivosti invaliditeta, pristupačnom i održivom svijetu nakon Covida-19 (2020.)
Promocija učešća osoba s invaliditetom i njihovo vodstvo; poduzimanje akcija za Program održivog razvoja do 2030. (2019.)
Osnaživanje osoba s invaliditetom i osiguranje inkluzivnosti i jednakosti (2018.)
Transformacija prema održivom i otpornom društvu za sve (2017.)
Postizanje 17 ciljeva za budućnost kakvu želimo (2016.)
Inkluzija je važna: pristup i osnaživanje za osobe svih sposobnosti (2015.)
Održivi razvoj - obećanje tehnologije (2014.)
Probiti barijere, otvoriti vrata: za inkluzivno društvo za sve (2013.)
Uklanjanje prepreka do stvaranja inkluzivnog društva pristupačnog svima (2012.)
Zajedno za bolji svijet za sve: Uključivanje osoba s invaliditetom u razvoj (2011.)
Održavanje obećanja: Osvještenje politike o invaliditetu u Milenijskim razvojnim ciljevima prema i nakon 2015. (2010.)
Uključivanje Milenijskih razvojnih ciljeva: Osnaživanje osoba s invaliditetom i njihovih zajednica širom svijeta (2009.)
Konvencija o pravima osoba s invaliditetom: Dostojanstvo i pravda za sve nas (2008.)
Pristojan / dostojan rad za osobe s invaliditetom (2007.)
E-pristupačnost (2006.)
Prava osoba s invaliditetom: Akcija u razvoju (2005.)
Ništa o nama bez nas (2004.)
Vlastiti glas (2003.)
Neovisno življenje i održiva egzistencija (2002.)
Punopravno učešće i jednakost: Poziv za nove pristupe za procjenu napretka i vrednovanje ishoda (2001.)
Izrada radnih informacijskih tehnologija za sve (2000.)
Pristupačnost za sve u novom mileniju (1999.)
Umjetnost, kultura i neovisno življenje (1998.)