• Mrežni (online) sadržaji

    Mrežni (online) sadržaji

    PREDSTAVLJANJE AKTIVNOSTI UIR ZAGREBA odradile su Nada Vorkapić, predsjednica UIR Zagreba i Ljiljana Sury-Torčić, članica UIR Zagreba u emisiji HRT-a "Normalan život", a snimku možete pregledati na sljedećoj poveznici: Video

  • Glasilo invalida rada (GIR)

    Glasilo invalida rada (GIR)

    Novo izdanje Glasila invalida rada (GIR) 55 možete pročitati ili preuzeti osobno u prostorijama Udruge u radno vrijeme ili s naše stranice: GIR

  • Predavanja

    Predavanja

    Socijalnim uslugama do unapređenja kvalitete življenja naziv je teme koju će predstaviti Nataša Franić, dipl. sociolog, stručna suradnica za programe i projekte u Hrvatskom savezu udruga invalida rada u srijedu, 8. svibnja 2024. godine u 15,00 satiPredavanje će obuhvatiti informiranje korisnika o postupku utvrđivanja tjelesnog oštećenja - kako pokrenuti postupak i tko ima pravo na inkluzivni dodatak i uslugu osobnu asistenciju. Upoznavanjem korisnika s mogućnostima ostvarivanja prava i postupcima u velikoj se mjeri pozitivno utječe na unapređenje kvalitete življenja osoba s invaliditetom. Predavanje će biti provedeno u okviru trogodišnjeg programa "Savjetom prema inkluziji" koji sufinancira Grad Zagreb iz gradskog proračuna, a bit će organiziran i prijenos uživo putem Facebook-a: Poveznica

  • Dodjela nagrada

    Dodjela nagrada

    Prijedlozi za kandidate za dobivanje neke od nagrada UIR Zagreba - "Godišnja nagrada Udruge invalida rada Zagreba", "Naj volonter" i "Nagrada za životno djelo Marija Topić" - koje će se dodijeliti povodom Dana UIR Zagreba primaju se zaključno s 30. kolovoza 2024. godine. 
    Za detalje kliknuti na crveni gumb: Detaljnije

  • Savjetovanja

    Savjetovanja

    Besplatna SAVJETOVANJA za članove UIR Zagreba:

    Zahtjevi za priznavanje prava na naknadu zbog tjelesnog oštećenja, za priznavanje prava na doplatak za pomoć i njegu za odraslu osobu ili za osobnu invalidninu - trebate pomoć prilikom popunjavanja nekog od tih ili njima sličnih obrazaca/zahtjeva?

    Trebate se naručiti na pregled elektroničkim putemposlati nalaze elektroničkom poštom ili preuzeti neki od dokumenata u sustavu e-Građani, ali ne znate kako?

    Javite se u UIR Zagreba i mi ćemo vam pomoći - obavezna prethodna prijava: 01/4829119, 4829392, e-pošta: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

  • UIRZ programi

    UIRZ programi

    Trogodišnji programi koji UIR Zagreba provodi:

    - Savjetom prema inkluziji, od 1. lipnja 2023. godine do 31. svibnja 2026. godine, uz sufinanciranje Grada Zagreba Detaljnije

    - ARTuriranje, od 1. lipnja 2023. godine do 31. svibnja 2026. godine, uz sufinanciranje Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Detaljnije

    - institucionalnu podršku, od 1. siječnja 2022. godine do 31. prosinca 2024. godine, sufinancira Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva

  • EU projekti

    EU projekti

    ZAŽELI UIR Zagreba partner je Centru za promicanje zajedništva i istinskih vrijednosti "Pravi put" na projektu "Zaželi - pomoć i podrška u domu". Projektom je predviđeno pružanje usluge potpore i podrške u svakodnevnom životu starijim osobama (65 i više godina) i osobama s invaliditetom (starijim od 18 godina) i to kroz organiziranje prehrane, obavljanje kućanskih poslova, održavanje osobne higijene i zadovoljavanje drugih svakodnevnih potreba, uz isporuku paketa kućanskih i osnovnih higijenskih potrepština. Na stranicama Centra (https://praviput.hr) objavljen je Javni poziv pripadnicima ciljne skupine za iskaz interesa za sudjelovanje u spomenutom projektu. Svaka zainteresirana osoba treba ispuniti Obrazac za iskaz interesa i poslati ga Centru. Za one koji trebaju pomoć pri e-slanju obrasca, mogu dogovoriti termin individualnog savjetovanja: osobno kod Suzane ili putem telefona.

  • Radno vrijeme - blagajna i informacije

    Radno vrijeme - blagajna i informacije

    Blagajna i informacije:

     * siječanj, veljača, ožujak, travanj, svibanj i prosinac: 

        - ponedjeljak, utorak, srijeda i petak od 8,00-14,00 sati
        - četvrtak  od 8,00-18,00 sati

     * lipanj, srpanj, kolovoz, rujan, listopad i studeni
        - ponedjeljak, utorak, srijeda, četvrtak i petak od 8,00-14,00 sati.

  • Radno vrijeme - aktivnosti

    Radno vrijeme - aktivnosti

    Klupske prostorije (isključivo za članove UIR Zagreba):
    od ponedjeljka do petka od 8,00 do 20,00 h, prema određenom rasporedu -> Raspored
    - kontakti za obavezan prethodni dogovor: e-pošta Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., telefoni 01/4876294.

  • Radno vrijeme - pravno savjetovalište

    Radno vrijeme - pravno savjetovalište

    Pravno savjetovalište (isključivo za članove UIR Zagreba): 
    * utorak i četvrtak, od 13,00 do 18,00 sati 
    - k
    ontakti za obavezan prethodni dogovor: e-pošta Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., telefoni 01/4876301, 4829119, 4829392.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

youtube transparent     facebook       instagram transparent     

Newsletter

 

 

 

Udruga invalida rada Zagreba je korisnik
institucionalne podrške 
Nacionalne zaklade
za razvoj civilnoga društva za stabilizaciju

i/ili razvoj udruge u razdoblju
od 1. siječnja 2022. godine
do 31. prosinca 2024. godine.

 

Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, 
obitelji i socijalne politike
sufinancira dio aktivnosti 
Udruge invalida rada Zagreba 
u okviru trogodišnjeg programa "ARTuriranje"
u razdoblju od 1. lipnja 2023. godine
do 31. svibnja 2026. godine.

 

 

Grad Zagreb
sufinancira dio aktivnosti 
Udruge invalida rada Zagreba 
u okviru trogodišnjeg programa
"Savjetom prema inkluziji"
u razdoblju od 1. lipnja 2023. godine
do 31. svibnja 2026. godine.

Tjelesno oštećenje i invalidnost

Uvodno je potrebno reći kako nepoznavanje razlike između tjelesnog oštećenja i invalidnosti često stvara pogrešnu sliku, pa i privide nepravdi. Uzrok tome leži u činjenici da većina ljudi u svakodnevnom životu površno upotrebljava pojam "invalidnost", pa se tako taj pojam neopravdano proširuje i na sve slučajeve tjelesnih oštećenja.
Opći pojam "invalidnost" ne mora uvijek značiti i nesposobnost odnosno gubitak ili smanjenje sposobnosti za rad. Zbog toga je vrlo bitno razlikovati zakonske definicije invalidnosti od zakonske definicije tjelesnog oštećenja kao preduvjeta za priznanje pojedinih ali i različitih prava.

Prema Zakonu o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom, osoba s invaliditetom je svaka osoba kod koje postoji tjelesno, osjetilno ili mentalno oštećenje, koje za posljedicu ima trajnu ili najmanje 12 mjeseci smanjenu mogućnost zadovoljavanja osobnih potreba u svakodnevnom životu. Naglasak je na "smanjenim mogućnostima zadovoljavanja osobnih potreba u svakodnevnom životu".

Nadalje, taj isti Zakon propisuje da je "osoba s invaliditetom smanjenih radnih sposobnosti" i osoba čiji invaliditet u odnosu na sposobnosti osobe bez invaliditeta, ali jednake ili slične životne dobi, jednake ili slične naobrazbe, u jednakim ili sličnim uvjetima rada, na jednakim ili sličnim poslovima, ima za posljedicu trajnu ili najmanje 12 mjeseci smanjenu mogućnost radno se osposobiti, zaposliti i raditi na tržištu rada pod općim uvjetima.

Osim toga, taj Zakon iznimno propisuje da se "osobom s invaliditetom smanjenih radnih sposobnosti" može smatrati i osoba s invaliditetom čiji je radni učinak u granicama očekivanog, ali se na temelju smanjenih stvarnih i procijenjenih općih sposobnosti takve osobe ocijeni da je to u interesu očuvanja njezinih tjelesnih, osjetilnih i mentalnih sposobnosti.

Za razliku od Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom Zakon o mirovinskom osiguranju definira dvije vrste invalidnosti, jednu kao "profesionalna nesposobnost za rad", a drugu kao "opća nesposobnost za rad".

Profesionalna nesposobnost za rad utvrđuje se i postoji kada je kod osiguranika, zbog promjena u zdravstvenom stanju, koje se ne mogu otkloniti liječenjem, radna sposobnost trajno smanjena za više od polovice u usporedbi sa tjelesno i psihički zdravom osobom iste ili slične naobrazbe i sposobnosti. Zato se u poslove prema kojima se ocjenjuje nesposobnost za rad osiguranika obuhvaćaju svi poslovi koji odgovaraju njegovim tjelesnim i psihičkim sposobnostima, a smatraju se odgovarajućim njegovim dosadašnjim poslovima. Prema tome, ako kod osiguranika nastane samo "profesionalna nesposobnost za rad", tada se utvrđuje zapravo i njegova preostala radna sposobnost i ako se s obzirom na njegovo zdravstveno stanje, životnu dob, naobrazbu i radnu sposobnost, može profesionalnom rehabilitacijom osposobiti za rad s punim radnim vremenom na drugom poslu, upućuje se na profesionalnu rehabilitaciju.

Opća nesposobnost za rad teži je stupanj nesposobnosti, a ona se utvrđuje i postoji kada kod osiguranika zbog promjena u zdravstvenom stanju, koje se ne mogu otkloniti liječenjem, nastane potpuni i trajni gubitak za rad.

Dakle, razvidno je kako je kod određenja invalidnosti prema Zakonu o mirovinskom osiguranju naglasak na tome da je promjena u zdravlju "trajna" i "da se ne može otkloniti liječenjem". To znači da se privremena makar vremenski i duža nesposobnost ne smatra invalidnošću niti može biti temelj za priznanje prava po osnovi invalidnosti, već takva privremena nesposobnost ostaje samo kao temelj za privremeno priznavanje prava iz zdravstvenog osiguranja, iako se to ne podudara sa definicijom invalidnosti iz Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom.

Sa druge pak strane, za razliku od ovih uvjetno rečeno različitih poimanja invalidnosti, Zakon o mirovinskom osiguranju tjelesno oštećenje definira kao gubitak, bitnije oštećenje ili znatniju onesposobljenost pojedinog organa ili dijelova tijela, što otežava normalnu aktivnost organizma i zahtijeva veće napore pri obavljanju životnih potreba, bez obzira uzrokuje li to oštećenje ili ne uzrokuje invalidnost.

Na kraju treba naglasiti kako su invalidnost i tjelesno oštećenje dva stanja i dva različita stručna termina, koji se mogu podudarati, ali mogu biti i potpuno nezavisni. Tjelesno oštećenje može prema svojoj težini uzrokovati invalidnost, ali ono samo po sebi kao tjelesno oštećenje nije uvijek nužno i invalidnost. Isto tako, treba reći kako prema važećim propisima invalidnost ne mora uvijek značiti i postojanje tjelesnog oštećenja.

We use cookies on our website. Some of them are essential for the operation of the site, while others help us to improve this site and the user experience (tracking cookies). You can decide for yourself whether you want to allow cookies or not. Please note that if you reject them, you may not be able to use all the functionalities of the site.

Ok